Bărbat salvat după ce a căzut în râul Jiu

La data de 17 mai 2026, în jurul orei 17:00, am fost solicitați să intervenim pentru salvarea unui bărbat care a căzut în râul Jiu în apropierea podului de pe insulița din municipiul Tg-Jiu.

Apelul a fost inițiat de către trecători care l-au văzut pe bărbat în apă, iar la fața locului s-au deplasat mai multe mijloace tehniceși echipaje specializate din cadrul Detașamentului de Pompieri Tg-Jiu, precum și echipaje din cadrul Serviciului Județean de Ambulanță Gorj.

Colegii noștri au intervenit cu promptitudine pentru salvarea bărbatului, care, din fericire, a fost în viață, iar la scurt timp după salvare a devenit conștient și cooperant.

        Bărbatul în vârstă de 73 de ani a fost preluat de către echipajele medicale, iar ulterior a fost transportat la Unitatea de Primiri-Urgențe a spitalului din Tg-Jiu.